Nad wyborem pokrycia dachowego warto zastanowić się już na etapie poszukiwania projektu domu. Na co warto się zdecydować?
Pod pojęciem pokrycia dachowego znajduje się rodzaj materiału stosowanego na wierzch dachu. Pokrycie zabezpiecza wtedy budynek przed działaniem czynników atmosferycznych oraz może wpływać na jego parametry termoizolacyjne. Gdy chodzi o dachy Warszawa to miasto, gdzie można kupić pokrycia dachowe w wielu wariantach. Sprawdź przegląd rodzajów pokryć i dobierz to odpowiednie!
Dachówka ceramiczna – klasyczna, trwała i elegancka
Jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do wykonania pokrycia dachowego jest dachówka ceramiczna. Powstaje ona z ceramiki – gliny wypalanej w wysokiej temperaturze, do której dodaje się również inne składniki poprawiające jej parametry techniczne.
Do wyboru jest szeroka gama kształtów i kolorów dachówki ceramicznej, dlatego też może być ona dopasowana do konkretnego stylu architektonicznego budynku.
Pod względem trwałości dobrej jakości dachówka ceramiczna może posłużyć na wiele lat, ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, jednak jest ona materiałem o wysokiej cenie. Trzeba liczyć się z wydatkiem nawet ponad 100 złotych za jeden metr kwadratowy dachówki ceramicznej.
Dachówka cementowa – alternatywa dla ceramiki
Obecnie wielu inwestorów decyduje się na zastosowanie dachówek cementowych. To materiały, które są do złudzenia podobne do dachówek ceramicznych, jednak są od nich tańsze.
Dachówki te powstają z cementu i pokrywane są z wierzchu specjalnymi powłokami, aby nadać im atrakcyjny wygląd. Nie są tak trwałe jak ceramika, ale ich cena jest nawet o połowę niższa, co jest ich dużym atutem.
Blachodachówka – tani i estetyczny dach na dom jednorodzinny
Gdy chodzi o niedrogie dachy Warszawa to miasto, gdzie można bez problemu kupić blachodachówkę. To rodzaj materiału pokryciowego, który przypomina swoim wyglądem dachówkę, jednak jest on wykonany ze specjalnie profilowanej blachy.
Nowoczesna blachodachówka charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i również jest estetyczna. Producenci zapewniają również wieloletnie gwarancje na swoje pokrycia – nawet ponad 30 lat. Dodatkowo blachodachówka jest łatwa w układaniu, ponieważ sprzedawana jest w dużych arkuszach.
Minusem dachów z blachodachówki jest ich niski poziom wygłuszenia, dlatego też w domu słychać wtedy silniej padający deszcz. Mankament ten można zminimalizować przez odpowiednią izolację dachu.
Szeroka gama blachodachówki od sprawdzonych producentów dostępna jest w Warszawie w firmie dachprofil.com.pl. Z jej asortymentem można zapoznać się również online, a pracownicy firmy służą fachowym wsparciem w wyborze odpowiednich materiałów.
Papa – polecana na dachy płaskie
Papa bitumiczna jest materiałem budowlanym, który używany jest w różnych celach. Stosowana jest do izolacji fundamentów, ale również układana jest na dachach budynków.
Pokrycia z papy używane są głównie na dachach płaskich, ale także można spotkać ja na dachach o niskim poziomie nachylenia. Nie zaleca się stosowanie papy na dachach bardziej pochyłych, ponieważ może ona zsuwać się i opadać.
Dachy z papy są niedrogie w wykonaniu, jednak materiał ten nie jest aż tak trwały jak dachówki czy blachodachówki. Trzeba więc wymieniać go częściej na nowy.
Gonty bitumiczne – ciekawa alternatywa dla papy
Interesującym wyborem dla tych osób, które chcą wykonać niedrogi dach, są gonty bitumiczne. To rodzaj materiału pokryciowego, który może być porównaniu do wycinanej papy w kształt dachówek.
Gonty bitumiczne mogą przypominać popularną dachówkę karpiówkę, ale również dostępne są w kształtach heksagonu lub mogą przypominać plecionkę. Z daleka do złudzenia wyglądają jak dachówka.
Atuty gontów bitumicznych to przede wszystkim niska cena, łatwe kładzenie oraz niski ciężar. Mogą być one również bardzo estetyczne. Podobnie jak w przypadku papy nie są one jednak bardzo trwałe.
Gdy zatem chodzi o pokrycia na dachy Warszawa jest miastem, gdzie bez problemu można zaopatrzyć się w różne rodzaje materiałów. Warto odwiedzić dobre sklepy i skorzystać z fachowej pomocy w doborze!
Osobiście jestem fanką dachówki ceramicznej. U nas padło na ceramiczną szkliwioną, bo tylko na niej nie widziałam zazielenienia ani mchu nawet po wielu latach i po kilkudziesięciu latach nadal wygląda jak nówka. Nie zależy mi natomiast na konkretnym wzorze dachówki (a wiem, że to też ma wpływ na cenę). W mojej okolicy betonowe dachówki już po 15-20 latach wyglądają tragicznie.