Botoks najczęściej kojarzony jest z zabiegami medycyny estetycznej pomagającymi zniwelować zmarszczki. Nie każdy jednak wie, że może być on zastosowany również w przypadku leczenia migreny. Na czym dokładnie polega wtedy działanie botoksu? Czy warto zdecydować się na taki zabieg?
Czym jest botoks?
Botoks, zapisywany także jako botox, to rodzaj substancji, która produkowana jest przez bakterie Clostridium botulinum, czyli bakterie jadu kiełbasianego. Właśnie dlatego określana jest ona także jako jad kiełbasiany.
Wyróżnia się szeroką gamę wariantów tego typu substancji, które określane są za pomocą liter od A do G. W zabiegach medycznych stosowana jest neurotoksyna typu A.
Lecznicze działanie botoksu
Botoks jest uznawany za jedną z najsilniejszych toksyn, jednak wtedy, gdy jest on aplikowany w małych ilościach, wtedy wykazuje on działanie terapeutyczne.
Pod względem swojego działania toksyna botulinowa wpływa na układ mięśniowy i nerwowy. Powoduje ona powstanie blokady przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co wywołuje efekt osłabienia ruchu mięśniowego.
Najczęściej toksyna botulinowa używana jest w przypadku dolegliwości dotykających tkanki mięśniowej, na przykład zeza, kurczów twarzy, spastyczności, czyli nadmiernego skurczu mięśni. W medycynie estetycznej jest ona używana natomiast w przypadku zmarszczek mimicznych, czyli zmarszczek, które powstają w trakcie ruchu mięśni twarzy.
Warto jednak wskazać, że botoks może być także stosowany w celu leczenia migren, czyli silnych bólów głowy.
Toksyna botulinowa na migrenę
Migreny mogą być leczone objawowo za pomocą leków przeciwbólowych. Są one jednak doraźnym sposobem, aby zmniejszyć nieprzyjemne symptomy. Aby zapobiegać pojawianiu się bólów migrenowych, można skorzystać ze specjalistycznego zabiegu – wstrzyknięcia toksyny botulinowej.
Aktualnie toksyna botulinowa na migrenę jest uznawana za jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania tej dolegliwości. Wykazuje przy tym bardzo wysoką skuteczność – pozwala na osiągnięcie dobrych efektów nawet u około 80% osób chorych.
Na czym polega leczenie migreny botoksem?
Zabieg polegający na leczeniu bólów migrenowych za pomocą botoksu bazuje na wykonaniu zastrzyków z tego typu preparatu. Są one prowadzone na głowie, w okolicy czołowej, skroniowej, potylicznej, a także dodatkowo na karku.
Botoks powoduje rozluźnienie mięśni, jakie znajdują na głowie i w jej okolicy, co powoduje zmniejszenie ryzyka pojawiania się dolegliwości bólowych. Dochodzi wtedy do osłabienia przewodnictwa zakończeń nerwowych, które wywołują pojawianie się bólu.
Sam zabieg polegający na wstrzyknięciu botoksu nie powoduje pojawienia się poważnych dolegliwości, dlatego nie wymaga on stosowania dodatkowych znieczuleń. Zazwyczaj jego prowadzenie trwa kilkanaście minut, natomiast po jego zakończeniu można od razu wrócić do codziennych czynności.
Dla uzyskania optymalnych efektów zaleca się wykonanie kilku zabiegów wstrzyknięcia botoksu. Zazwyczaj wykonuje się wtedy trzy procedury. Można także prowadzić zabiegi podtrzymujące, ponieważ z czasem może dochodzić do osłabienia działania botoksu.
Botoks na migrenę – gdzie skorzystać z zabiegu?
Aktualnie toksyna botulinowa na migrenę jest dostępna w wielu gabinetach oraz klinikach. Prowadzą ją głównie punkty zajmujące się medycyną estetyczną, jednak także zabieg dostępny jest w innych placówkach.
Przed umówieniem się na zabieg warto zapoznać się bliżej z dostępnymi ofertami oraz z komentarzami klientów dotyczącymi jakości usług. Dzięki temu można wybrać taki gabinet lub klinikę, w której usługi w ramach leczenia migren prowadzone są na najwyższym poziomie.