Wprawdzie biuro rachunkowe biuru nie równe, jednak można zaryzykować stwierdzenie, że nie zajmują się one już tylko prowadzeniem księgowości. Jakie jeszcze usługi oferują?
Prowadzenie księgowości
Podstawową usługą świadczoną przez biura rachunkowe jest nadal prowadzenie księgowości. Mimo że wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne działania lub zatrudnienie księgowej, to jednak outsourcing usług cieszy się niezmiennie ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, pociąga on bowiem za sobą szereg korzyści – od wymiernych oszczędności, przez bezpieczeństwo i oszczędność czasu, na wygodzie kończąc. Jakie działania w ramach prowadzenia księgowości może podejmować biuro rachunkowe? Szczegóły zależą od indywidualnych ustaleń i formy opodatkowania wybranej przez przedsiębiorcę, wśród nich wymienić można m.in.:
- prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów,
- rozliczenie ryczałtowe,
- prowadzenie pełnej księgowości,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Warto zaznaczyć, że coraz więcej biur rachunkowych oferuje także prowadzenie księgowości online. Tak, jak w przypadku biura rachunkowego 5 plus consulting z Bielska Białej przekazują one do dyspozycji swoich klientów specjalne platformy internetowe, które usprawniają komunikację i wymianę dokumentów (zobacz tutaj).
Obsługa kadr i płac
Obsługa kadrowo-płacowa to obok prowadzenia księgowość najczęściej wybierana przez klientów biur rachunkowych usługa. Sprowadza się ona do szeroko rozumianej obsługi dokumentów związanych z zatrudnionymi pracownikami. W praktyce jest to m.in.:
- przygotowywanie dokumentów dotyczących nawiązywania lub rozwiązywania stosunku pracy,
- prowadzenie akt osobowych pracowników,
- prowadzenie i rozliczanie czasu pracy pracowników,
- przygotowywanie zestawień płacowych,
- prowadzenie rozliczeń z ZUS,
- ewidencja czasu pracy.
Usługi doradcze
Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają także z usług doradczych biur rachunkowych. Przede wszystkim chodzi tu o usługi doradztwa księgowego. Wybór optymalnej formy opodatkowania, reorganizacja księgowości w firmie, zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych – to obszary, w których pomoc księgowej może być niezwykle pomocna. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców biura rachunkowe oferują także doradztwo podatkowe, prawne, czy biznesowe. Wprawdzie księgowa nie posiada ku temu formalnych uprawnień, jednak jej doświadczenie może w wielu wypadkach być bardzo pomocne. Dodatkowo biura rachunkowe podejmują współpracę z wykwalifikowanymi specjalistami np. doradcami podatkowymi, radcami prawnymi, czy notariuszami, ułatwiając tym samym znalezienie kompetentnego i sprawdzonego profesjonalisty.
Rozliczenia roczne i sprawozdania finansowe
Pomoc w przygotowaniu rozliczenia rocznego to kolejna usługa oferowana przez nowoczesne biura rachunkowe. Mimo że coraz powszechniejsze stają się programy do samodzielnego rozliczenia z fiskusem, to jednak powierzenie przygotowania deklaracji PIT lub CIT księgowej dla wielu podatników jest optymalnym rozwiązaniem. Nic w tym dziwnego, biuro rachunkowe to gwarancja znajomości przepisów, aktualnych ulg podatkowych i terminowości. Biura rachunkowe, w tym biuro 5-plus.com.pl z Bielska oferują także przygotowanie i badanie sprawozdań finansowych wszystkim podmiotom, które zgodnie z przepisami zobowiązane są do ich złożenia.
Wsparcie przy założeniu i przekształceniu działalności gospodarczej
Biura rachunkowe coraz częściej udzielają także wsparcia już na etapie zakładania działalności gospodarczej. Jest to bowiem moment, w którym poczatkujący przedsiębiorca musi podjąć wiele kluczowych decyzji, które w istotny sposób rzutują na finanse i prowadzenie księgowości firmy. Jak założyć działalność jednoosobową? Czy konieczne jest zgłoszenie jej do VAT? Jak przekształcić spółkę? Na te pytania warto szukać odpowiedzi u wykwalifikowanych specjalistów.
Witam,
Chciałbym kulturalnie porozmawiać z osobami, które są aktywne biznesowo i chcą wymienić się spostrzeżeniami o zawodzie doradcy podatkowego. Czy waszym zdaniem jest to perspektywiczna branża? Jak oceniacie tą gałąź biznesu?
Zauważyłem że księgowe często niechętnie wypowiadają się o doradcach jakoby “zabierali im pracę”.